Simulation and improvement of traffic flows: A use case study on two selected Slovenian crossroads

Authors

  • Sandi Gec
  • Vlado Stankovski
  • Marko Bajec
  • Slavko Žitnik

DOI:

https://doi.org/10.31449/upinf.170

Keywords:

traffic simulation, traffic light intersection, traffic light phases, fixed programme, adaptive programme, full trafic independent programme

Abstract

Transportation networks are becoming increasingly congested due to markets interconnection, consumers' needs, travelling etc. Implementation of additional links is not always possible, and therefore all possible optimisations need to be taken into account to enable more fluid traffic flows. One of the options is introduce traffic light logic that takes care of prioritization at individual intersections or nodes. It is necessary to ensure flowing traffic by upgrading the existing deterministic logic of fixed networks. The paper focuses on the analysis and the comparison of traffic lights logic programmes, specifically the fixed programme, the more advanced stochastic fully traffic-dependent programme and the adaptive programme. The analysis takes place at the Slovenian intersections Šoštanj, with one traffic lights intersection, and Podutik Ljubljana, which consists of four consecutive traffic lights intersections. The findings suggest that the introduction of adaptive logic enables improved traffic flow and consequently reduces pollution.

Author Biographies

Sandi Gec

Sandi Gec je zaposlen kot asistent na Fakutelti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani. V raziskovalno-razvojnih projektih se je ukvarjal z uporabo semantičnih tehnologij pri razvoju oblačnih sistemov, bazami znanja ter integracijo podpornih rešitev v oblaku. Svoje znanje je apliciral na Horizon 2020 projektih SWITCH, ENTICE in DECENTER. Trenutno se v okviru Horizon 2020 projekta ONTOCHAIN ukvarja z novimi pristopi tehnologije veriženja blokov, predvsem s pametnimi pogodbami ter komunikacijo med verigami in zunaj verige.

Vlado Stankovski

Vlado Stankovski je redni profesor računalništva in informatike. Ima bogate izkušnje na področju programskega inženirstva, računalništva v oblaku, na robu in v megli, porazdeljenih sistemov, semantike ter tehnologij umetne inteligence (strojno, globoko učenje). Sodeloval je pri načrtovanju, razvoju in integraciji tehnologij vmesne programske opreme. Sodeloval je pri več nacionalnih in mednarodnih projektih, v konzorciju Superračunalniški center Slovenije, na projektu pametne specializacije IQ DOM ter v gruči za programsko inženirstvo projektov Obzorje 2020 kot predstavnik projektov ENTICE, SWITCH in DECENTER. Vlado Stankovski je znanstveno-tehnični koordinator projekta Naslednje generacije interneta ONTOCHAIN.

Marko Bajec

Marko Bajec je redni profesor na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani. Je vodja Laboratorija za podatkovne tehnologije in Iot Demo Centra. Raziskovalno in aplikativno se ukvarja s podatkovno intenzivnimi sistemi, njihovim razvojem in obvladovanjem. Sodeloval je pri razvoju različnih podatkovnih platform, vključno s platformo za mobilno in elektronko zdravstvo, platformo za analizo medijev, platformo za simulacijo in upravljanje prometa itd. V zadnjem času se poglobljeno ukvarja z govornimi tehnologijami. V svoji karieri je vodil ali koordiniral več kot 30 raziskovalnih in aplikativnih projektov ter prejel več priznanj in nagrad za prenos znanja v prakso.

Slavko Žitnik

Slavko Žitnik je docent na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani, kjer poučuje predmete s področja podatkovnih baz in obdelave podatkov. Raziskovalno se ukvarja z obdelavo naravnega jezika, predvsem na semantični ravni. Je član več strokovnih združenj, sodeluje pri organizaciji konferenc s področja informatike in pri projektih, povezanih z obdelavo podatkov na področju interneta stvari.

Published

2022-10-17

How to Cite

[1]
Gec, S., Stankovski, V., Bajec, M. and Žitnik, S. 2022. Simulation and improvement of traffic flows: A use case study on two selected Slovenian crossroads. Applied Informatics. 30, 3 (Oct. 2022). DOI:https://doi.org/10.31449/upinf.170.

Issue

Section

Scientific articles