Vpeljava modela upravljanja znanja v javno upravo Republike Slovenije

Avtorji

  • Simon Colnar Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta
  • Vlado Dimovski Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta
  • Marko Colnar Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport

DOI:

https://doi.org/10.31449/upinf.3

Ključne besede:

upravljanje znanja, javna uprava, informatika, informacijsko-komunikacijska tehnologija, model znanja.

Povzetek

Delovanja javne uprave v Republiki Sloveniji si ne moremo zamisliti brez informatike in informatizacije, trenutno pa delovanje informatike v javni upravi v Republiki Sloveniji ni dovolj dobro analizirano, saj nimamo niti celovite strategije državne informatike, in ni dovolj učinkovito, saj je informatika v državni upravi obvladovana in upravljana slabo. Ni posnetka stanja obstoječih procesov, ključni informacijski sistemi so stari, posamezni projekti imajo učinke, manjše od pričakovanj.

Z razvojem sodobnih informacijsko-komunikacijskih tehnologij ima javna uprava danes na voljo veliko možnosti za kreiranje, shranjevanje in pridobivanje ter prenos in uporabo tudi na področju znanja. Informacijsko-komunikacijska tehnologija omogoča, da je znanje dostopno velikemu številu uporabnikov kadar koli in v različnih multimedijskih oblikah. Znanje v javni upravi je danes lahko konkurenčna prednost, vendar informacijsko-komunikacijska tehnologija sama ne more zagotoviti samodejnega pretoka znanja med zaposlenimi, kar posledično pomeni, da je v javni upravi pomembna vloga upravljanja znanja.

V prispevku so prikazane slabosti delovanja javne uprave Republike Slovenije in nakazana rešitev, kako bi s povezovanjem posameznih področij, kot sta upravljanje in informatika, prispevali k uspešnejšemu uresničevanju skupnega cilja javne uprave, ki se odraža v hitrem, učinkovitem in prijaznem servisu za državljane in podjetja.

Prenosi

Objavljeno

19.01.2018

Kako citirati

[1]
Colnar, S., Dimovski, V. in Colnar, M. 2018. Vpeljava modela upravljanja znanja v javno upravo Republike Slovenije. Uporabna informatika. 25, 4 (jan. 2018), 15. DOI:https://doi.org/10.31449/upinf.3.

Številka

Rubrike

Strokovni prispevki